16 Eylül 2013 Pazartesi

AMİGURUMİ=SIK İĞNE Mİ?

   
      Amigurumi bir Japon el işi sanatı. Amigurumi sözcüğü Japonca’da tığ veya şiş ile örülmüş anlamına gelen ''ami'' kelimesi ile içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelen ''nuigurumi'' kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş. Bu yöntemle küçük bebekler, hayvanlar veya nesneler örülüyor,  içleri elyaf ve pamukla dolduruluyor. Hem tığ hem de şiş kullanılarak örülse de zamanla tığ ile örülen amigurumi oyuncaklar daha popüler ve yaygın hale gelmiş.

    Japonlar, bu örme tekniğini geliştirerek,  kullanılan araç ve gereçlerin standart ölçülerini belirlemiş, teknik terimleri için kitap ve kartela oluşturmuşlar.  Sanat dalı haline getirerek günlük hayata ve dünyaya yaymışlar. Bu tekniğin  patenti de Japonlara ait.

      Bizde ise bu örme tekniğine sık iğne deniyor. En çok dantel veya oyalarda  kullanılıyor.  Türk toplumunda, önemli bir yeri olan dantel, geleneksel el sanatlarımızdan. Farklı kültürlerde farklı dantel yapımları olmasına rağmen bizim toplumuzda en çok tığ ve ince iple yapılıyor. Teknik olarak öğrenmek istediğinizde bir çok kaynak olmasına rağmen,  bilimsel araştırmalar için doküman  ve kaynak  kişi sıkıntımız var. Arşiv ise neredeyse yok gibi....Danteller, annelerin sandıklarında gün ışığına çıkmayı bekliyor...

        
      Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan farklı kadınlar,  benzer el işleri üretmişler. ''Aklın yolu bir'' bu olsa gerek. Çok küçük yaşlarda tığ işlerini canım annemden geleneksel yöntemlerle öğrenmiştim.  Sık iğne tekniği de hep çok sever, bazı giysilerimin düğmelerini sık iğne tekniği ile yapardım.  Daha sonraları  etnografya  müzelerinde bağla geleneksel kıyafetlerde sık iğneden örülmüş düğmeleri gördüğümde şaşırmış ve çok etkilenmiştim.
       
      Sık iğneden yapılmış bir kaç düğme ile kolay bir amigurumi çalışmasını sizlerle paylaşmak istedim. AMİGURUMİ=SIK İĞNE Mİ? Bunu siz de düşündüyseniz, fotoğraflarla başlayalım.....         Amigurumi yapmak için ip ve tığ ön koşul. Ben sizlere bir dönem çokça yaptığım kalp amigurimileri anlatmak istedim. Gerisi size kalmış....SİZCE

AMİGURUMİ, SIK İĞNE Mİ?SEVGİ, SAĞLIK, SAMİMİYET SİZİNLE OLSUN...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder