31 Mart 2014 Pazartesi

HANGİ RENK?

Evinizin, iç cephesinin boyanmaya  ihtiyacı varsa  mevsim boya badana yapmak için çok uygun. Kaliteli hemde uygun boya bulmak artık çok kolay. Piyasada kaliteli, uygun fiyatlı ve sağlıklı boyalar var. Boya yapmak veya markasını seçmek sorun olmazken, boyanın rengini belirlemek sorun yaratabiliyor.

Boya almaya gittiğinizde, var olan boya renklerinden birini  seçmek, artık geçmişte kaldı. Firmaların boya ve renk kartelası çok fazla. Bu yenilenen teknoloji sayesinde istediğiniz rengi oluşturmak çok kolay... Ama hangi renk? 

İlk dikkat etmemiz gereken,  evimizin ışık alma  durumu ve konumu, daha sonra ise zemin ve kapılardaki detayların yoğunluğu olmalıdır. Ahşap veya metal ürünlerin renkleri  boya rengini belirlememizde etkili olabilir. 

Kişiliğimiz de  renk seçimlerimizde çok etkili. Sade ve risk almayı sevmeyenler genelde beyaz ve açık ton renkleri seçerken, aktif insanlar canlı ve güneş tonlarını tercih ediyor.  Doğayı sevenlerin tercihi ise genelde toprak tonlarından yana. Dünyada ise en çok tercih edilen renkler  yeşil ve mavi tonları.

İç mekanlar da tek renk seçildiği gibi, kişi, yaş ve ihtiyaçlara göre farklı renkler seçilebiliyor. Şimdi aynı mekanda farklı renkleri kullanmak çok moda. Kontras veya birbirinin tonu renklerde uyumu yakalayabileceğiniz gibi bazı duvarları kağıt ve kumaşla kaplamakta seçenekler arasında...
Renklerin ruhumuza ve bedenimize etkileri kanıtlanmış. Ama kısa bir tekrar yapalım:

KIRMIZI: Nerede ve nasıl kullanılırsa kullanılsın uyarıcı etkisi taşıyor. Ayrıntıları yutan bir özelliğe sahip olduğu için, mekanlarda sade objelerde kullanılması daha uygun. Geniş yüzeylerde kullanılmamalı. Neşe ve heyecan verici etkisi var. Yatak odalarında kullanılabilir. :)


MAVİ: Dinlendirici ve sakin bir renk. Kan akışını düşürerek tansiyonu yavaşlattığı düşünülüyor. İnsanları ikna edici bir gücü var. Evinizde sakin ve dingin bir ortam istiyorsanız neden olmasın...YEŞİL: Dengenin rengi. Doğanın renginin de yeşil olması rastlantı olmasa gerek. Yatak odaları ve oturma odaları için çok uygun. Ama her alanda uygun tonları kullanılabilir.


SARI: Dikkat artırıcı bir renk. Huzur ve sakinlik veriyor. Algılama gücünü artırmasından dolayı çalışma odaları için çok uygun. 
TURUNCU: Güç ve enerjinin rengi. Korku ve endişenin ilacı.  Yorgun ve bitkin iseniz, neşe kaynağı turuncuyu,  yatak ve oturma odanıza uygulayabilirsiniz.

MOR: Rahatlama  ve güven veren mor rengin, gücü temsil etmesi bu etkilerinden  olsa gerek. Genelde açık tonları,  evlerimizin her yerinde kullanılabilir.   En çok kullanıldığı alan, yatak odaları.
KAHVERENGİ: Güven veren renk olmasına rağmen kıyafetlerde aynı etkiyi yaratmıyor. Doğanın rengi ve toprak anayı temsil ediyor bu nedenle nötr bir etki yaratıyor. Açık tonları ''etkisiz bir etki'' yaratabilir. Antre ve girişler için uygun olabilir.


SİYAH: Tutkunun rengi. Işığı yok etme etkisinden dolayı yüzeylerden çok nesnelerde kullanılması daha doğru. Özellikle beyaz ile kullanımı çok doğru sonuç veriyor.SEVGİNİZ VE RENGİNİZ HİÇ EKSİK OLMASIN...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder