8 Ekim 2014 Çarşamba

KIŞIN İYİ GİDER

El işleri, uzun kış gecelerinde daha iyi yapılır. Çayımızı alırız yanımıza,  fonda dinlenecek bir dizi, ohhh..... Değmeyin keyfimize, gerçi birçok evde diziler kavga konusu olabilir ama  bu konuda çok kez hanımların üstün geldiğine şahidim:)

BeHeR-Tasarım, sıklıkla olmasa da bu sakin ve işlerin bitip evin sessizliğe büründüğü o muhteşem dinginlik anında içinden yükselen ''el işi yap, üret, yarat '' emirlerine şuursuzca uyarak hobi sandıklarını açar ve bir iş bulur kendine.

Dikiş makinesine ihtiyaç duymayan, ekonomik ve ortalık kirletmeyen ''elde patcwork'' (kırkyama) tam da bu  mevsim  için uygun olabilir.  

El sanatlarıyla  ilgilenen kişiler, patchwork (kırkyama) ne demek? Nasıl çıkmıştır veya nasıl yapılır? Az çok bilir. Ama kısa bir hatırlatma  yapalım.

Kısaca patcwork, doğu kökenli olup, tasarruf amacı ile artan kumaş parçalarını değişik teknikler ile bir araya getirerek yapılan, bizde adı "kırkyama veya yamalı bohça" olan bir el sanatıdır.

1477 tarihli bir belgede  Avrupa'da ilk olarak  yatak örtüsü olarak yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Patchwork, 1600'lerin başında Hindistan'dan Avrupa'ya değerli kumaşların ticari yollardan getirilmesiyle doğmuştur. Elbise, mobilya döşemesi ve örtü (Quilt) olarak kullanılmak üzere üretilmiş kumaşlar çok pahalı oldukları için  parçalar bile değerlendirilmiş,  bugünkü Patchwork ortaya çıkmıştır. Kayıtlar, en eski örtünün (quilt) 1708 tarihinde  Kuzey İngiltere'de yapıldığını  ve Amerika'ya ilk göç ve kölelik yıllarında  geldiğini yazar.


 Aklınızda bulunsun:

*Aynı tür kumaşlar, dikerken kolaylık sağlar.
*Yeni kumaşlarla çalışacaksanız öncelikle yıkamalısınız.
*İpekli kumaşlar tercih ederseniz mutlaka tela ile kalınlaştırmalısınız.
*Kumaşları desene yerleştirirken verev olmamasına dikkat etmelisiniz.
*Teğel ve toplu iğne ve kancalı iğne ile çalışmaya üşenmemelisiniz.
*Sabırlı olmalısınız.

Çok önemli not: Eskiyen (veya özellikle parçalanmak istenen) erkek gömlekleri bu çalışma için mükemmel sonuçlar verir.

Bu nu ben de düşünmüştüm diyorsanız:

Patchwork çalışmaları için çok uygunsunuz. Tabii bir de desen seçme durumu var. Kendinize özgün ve farklı desenler istiyorsanız kareli kağıtlara kendi deseninizi çizebilirsiniz. Bu deseni tekrar ederek kendi blok desenlerinizi de oluşturabilirsiniz.  Hem makine, hem de elde  çalışma yapan biri olarak, her yere taşıma kolaylığı sağlaması, birleştirme tekniği ve özgün desenler  tercihim olduğu için, elde  patchwork çalışmasını daha çok sevdiğimi  söylemeliyim. Basit ve küçük bir ihtiyaç çantası yaparak, elde patchwork yapımına bir göz atalım.

Kareli bir kağıda simetrik olsun yada olmasın kendi deseninizi çizebilirsiniz.


Püf Noktası: Desen kağıtlarının arkasına aynı sayıları yazarak, kumaşa tersten iğneleyiniz.


Kumaş paylarını, gergin şekilde teğel dikişi yapabilirsiniz.


Parçaların hepsini hazırladıktan sonra çırpma dikişi ile birleştirebilirsiniz.

Püf Noktası: Parçalar çıpma dikişi ile kolaylıkla birleştirilir. Kenarlarda kalan ince boşluk sayesinde kendiliğinden minik ve temiz bir dikiş olacaktır!

Püf Noktası: Desen kağıtlarınızı ütüleyerek yeniden kullanabilirsiniz.Püf Noktası: Ütü yaptıktan sonra, İki kat elyaf ile yorganlama yapabilirsiniz.


Parçaların birleştirilmesinde pamuklu iplikleri tercih edebilirsiniz.Yorganlama için ise özel üretilmiş mouline iplikler daha uygun olacaktır. Bazı desenlerin üzerinden ve etrafından giderek daha sağlam ve estetik bir görüntü yaratabilirsiniz.

En önemli not: Bir ''bahar temizliği cinneti'' sırasında yapılmış tüm patchwork çalışmaları hediye edildiğinden elimizde örnek çalışma kalmamıştır:(

HUZUR VE SAĞLIK DOLU KIŞ GECELERİNİZ OLSUN


4 yorum:

 1. Bence de süper olur. Ama benim gibi bir öğrenci için yazdan başlamazsan kışın hiç yapamıyorsun =) Bu arada mimledim seni, cevaplarını merakla bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman yazdan başla, yapacaklarını planla derim ama yazın ben de hiç elişi yapamıyorum. İlginç Teşekkürler:)

   Sil
 2. ah ha ha ha son cümle beni kopardı.temizlik cinnetinin sonuçlarını iyi bilenlerdenim maalesef.sonrasında özellikle lazım oluyor elden çıkarılanlar :)))
  çok güzel ve sabırla anlatmışsınız valla bravo.imrenip denesem mi durumuna geldim desem :))
  ellerinize emeğinize sağlık ve sonuç süper!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler arkadaşım senin gibi becerikli birisi alâsını yapar...

   Sil