13 Aralık 2013 Cuma

KIRMIZI VE YEŞİL

Origami, Japonca oru (katlama) ve kami (kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş Katlanmış Kağıt anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. 
Tarihten günümüze origaminin başlangıcıyla ilgili kesin bilgiler olmasa da ilk olarak kağıdı icat eden Çinliler tarafından bulunduğu söylenmektedir. Japonya'ya Budist rahipler tarafından getirildiği düşünülen origami, gelişimini burada tamamlayıp ismini de Japoncadan almıştır. Kağıt, Çinliler tarafından M.Ö 250’de bulunmuştur. Bu yıllarda sadece zenginlerin uğraştığı bu sanat, daha çok dini törenlerde ve hediyeleri kaplamada bir zenginlik gösterisi olarak kullanılmıştır. Kağıdın yaygınlaşması ve fiyatlarının uygun hale gelmesiyle origami daha fazla insana ulaşmaya başlamıştır. 17. Yüzyılda halk arasında eğlence şeklini almış ve gelişmeye devam etmiştir. Bu dönemde konuyla ilgili ilk kitap basılmıştır(1797).
1900’lü yılların başlarından itibaren okullarda öğretilmeye başlanılmış ve çocukların matematiksel zekalarının gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. 
2. Dünya savaşından sonrada origami sanatsal anlamda büyük gelişme kaydetmiş, artık sadece çocukların değil her yaştan insanın ilgisini çekmiştir. Günümüzde ise bu sanatla ilgili sergiler, atölyeler, kurslar ve çeşitli faaliyetlere ulaşmak oldukça kolay hale gelmiştir.

BeHeR-Tasarım'da    origami bir çalışma ile karşınızda. Bu çalışmayı çok seveceksiniz.  Bir çok amaçla kullanabilir veya bizim gibi yeni yıl süsleri yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan iki renk karton veya kağıt...


Karton boyutları 10x50cm2Şeritlerin uzunluğu yaklaşık 1,5m. oldu!Şeritlerin kalınlığını artırabilirsiniz.Küçük hediyelikler hazırlayabilirsiniz.

İYİ SENELER...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder